Radionice za roditelje "Rastimo zajedno"

Iako je biti roditelj oduvijek bilo lijepo, važno i odgovorno, roditeljstvo nikad nije bilo složenije ni pod većim pritiscima nego danas. Zbog toga, uz prava djeteta, postoji i pravo roditelja na podršku koja im pripada jer su roditelji.
Dobar roditelj često se pita:

• Postupam li dobro prema svojem djetetu, jesam li prestrog ili preblag, dosljedan ili nedosljedan?
  • Što mojem djetetu zaista treba? Činim li dovoljno?
  • Kako biti dobar roditelj koji postupa u najboljem interesu djeteta?

UNICEF-ove radionice za roditelje "Rastimo zajedno" upravo su namijenjene usvajanju znanja i vještina kojima se potiče rast i razvoj djeteta s ljubavlju, u skladu s dječjim potrebama.
Na radionicama roditelji, s voditeljicama i s drugim roditeljima, razmjenjuju ideje o načinima na koje žive svoje roditeljstvo, upoznaju bolje sebe kao roditelja, uviđaju načine na koje se odnose prema svojem djetetu te uviđaju i druge moguće načine. Preispituju se i vrijednosti u podlozi roditeljstva, uči o potrebama djece i roditelja i načinima njihovog zadovoljavanja, vježbaju komunikacijske vještine i odgovara na druga pitanja za koja roditelji izraze interes.
Pritom se koriste različiti oblici rada, ovisno o cilju i sadržaju pojedine aktivnosti (predavanja uz ppt-prezentacije, vježbe i rad na različitim zadacima, razgovori u manjim ili većim grupama…).

• Predavanjima i vježbama stječu se znanja i vještine koje roditeljima koriste u odnosu s djetetom.
  • Razgovorom se izmjenjuju iskustva o rješavanju problema s djetetom.
  • Druženjem se postaje sigurniji, samopouzdaniji i zadovoljniji roditelj

U dosadašnjih 20 ciklusa radionica provedenih u DV Vladimira Nazora sudjelovalo je 169 roditelja.
Radionice provodimo u suradnji s Centrom za podršku roditeljstvu "Rastimo zajedno" i nositelji smo priznanja

VRTIĆ KOJI PODRŽAVA RODITELJSTVO U NAJBOLJEM INTERESU DJETETA

Pridružite nam se ove godine i vi!

Struktura programa

Temeljni program radionica „Rastimo zajedno“ namijenjen je roditeljima djece od 1 do 4 godine. Program vode educirane voditeljice, a sastoji se od 11 radionica u trajanju od 2 sata (1x tjedno). Radionice su podijeljene u jedanaest širih tema:

1. Roditelji 21. stoljeća
  2. Četiri stupa roditeljstva
  3. Roditeljski ciljevi i psihološke potrebe djeteta
  4. Sva naša djeca i kako ih volimo
  5. Slušanje - važna vještina roditeljstva
  6. Kako dijete uči o svijetu oko sebe
  7. Granice - zašto i kada
  8. Kreiramo i biramo rješenja
  9. Roditeljske odgovornosti i još neka pitanja
  10. Biti roditelj: utjecaji i izbori
  11. Završetak i novi početak.
Broj polaznika je ograničen (do 12 roditelja).
Radionice su za roditelje besplatne!
Više o programima „Rastimo zajedno“ pročitajte na https://www.rastimozajedno.hr/.

Što su naši roditelji rekli o radionicama?

"Dobila sam blagoslov za većinu odgojnih tehnika koje već primjenjujem, a najdragocjenije mi je bilo osvijestiti zamke roditeljstva ..."
"Moja djeca imat će roditelja koji je sigurniji u sebe i svoje postupke."
"Ona je dobila mamu koja puno više vremena s njom razgovara, pjeva, igra se..."
"Najkorisnije za moje dijete je to što sada puno bolje razumijem njene potrebe, a zbog toga je i ona sretnija."
"Puno sam opuštenija prema djetetu jer imam više sigurnosti da znam što radim pa je i dijete sretnije i zadovoljnije jer ima bolju strukturu i granice"
"Postala sam senzibilnija i imam više razumijevanja za dijete"

"Primjenjujem puno od onog što sam čula, a vidim i osjećam da me onda i dijete bolje razumije."

Centar za podršku roditeljstvu „Rastimo zajedno“ napravio je izbor stručnih tekstova koji prate provedbu programa Rastimo zajedno. Stručni tekstovi namijenjeni su roditeljima polaznicima, ali i onima koji žele nešto više saznati o navedenim temama. Prilozi su dostupni na stranici:

Nadamo se da će ovi materijali kod vas probuditi znatiželju i da ćete se pridružiti brojnim zadovoljnim roditeljima polaznicima radionica Rastimo zajedno.

Klub roditelja "Rastimo zajedno"

Roditelji koji su prošli radionice imaju mogućnost nastaviti druženje u Klubu roditelja "Rastimo zajedno".